Pesso Boyden -keholliset harjoitukset
Toimivaa yhteyttä kehosi kieleen! Psykomotorisen Pesso Boyden -terapian yksinkertaiset ja nerokkaat keholliset harjoitukset
Psykomotorisen Pesso Boyden -terapian (PBSP) keholliset harjoitukset ovat yksinkertaisia ja tarkkaan valittuja. Ne opettavat, miten oma keho reagoi spontaanisti eri tilanteissa kertoen aidoista tunteistamme ja tarpeistamme. Harjoitukset opettavat syventämään oman kehon kuuntelua ja havaitsemaan, mitä keho haluaisi ilmaista tai minkälainen vuorovaikutus toisten ihmisten kanssa olisi tyydyttävää. Ne ohjaavat pitämään omista tarpeista parempaa huolta ja ilmaisemaan itseä ja omia tarpeita rakentavasti.
Ajankohta
Perjantaina 9.2.2024 klo 9.30-16.30. Tampereen kesäyliopiston koulutustilat. Huom! Päivämäärä muuttunut aiemmin ilmoitetusta.
Kohderyhmä
Harjoitukset sopivat niin vasta-alkajille kuin kehotietoisuutta pitempään eri tavoin harjoittaneille. Päivä tukee myös valmiuksia ohjata itse kehollisia harjoituksia toisille turvallisesti ja jokaisen rajoja kunnioittavasti. Päivä sopii myös terapia-, opetus- ym. ihmissuhdealoilla toimiville, kun haluat oppia ymmärtämään enemmän asiakkaidesi kehollisista reaktioista.
Koulutuksen sisältö
Psykomotorinen Pesso Boyden -terapian (PBSP) keholliset harjoitukset ovat yksinkertaisia ja tarkkaan valittuja. Ne opettavat, miten oma keho reagoi spontaanisti arjessa kertoen aidoista tunteistamme ja tarpeistamme. Harjoitukset opettavat syventämään oman kehon kuuntelua ja havaitsemaan, mitä keho haluaisi ilmaista tai minkälainen vuorovaikutus toisten ihmisten kanssa olisi tyydyttävää. Ne ohjaavat pitämään omista tarpeista parempaa huolta ja ilmaisemaan itseä ja omia tarpeita rakentavasti.
Päivän aikana teemme kehollisia harjoituksia ja jaamme niihin liittyviä kokemuksia. Kunkin harjoituksen kulku kerrotaan ensin, jonka jälkeen jokainen saa päättää, haluaako osallistua harjoitukseen. Avaamme myös, mihin harjoitus perustuu ja käymme lyhyesti läpi psykomotorisen Pesso Boyden -työskentelyn perusteita.
Jokainen myös osallistuu kuunnellen ja kunnioittaen omia rajojaan, mitään ei tarvitse ”revitellä” eikä haastaa itseä liikaa epämukavuusalueelle.
Osallistumismaksu
220 €
Kouluttaja
Kehotunnetaitovalmentaja, työnohjaaja (STOry), MMT Riitta Saarikko
Riitta Saarikko on perehtynyt kehotietoisiin menetelmiin 1990-luvulta alkaen. Hän on mm. Rosen-terapeutti, PBSP-terapeutti, Essential Motion -ohjaaja sekä Pilates-ohjaaja. Hän on järjestänyt kehotietoisuuteen liittyviä ammatillisia täydennyskoulutuksia sekä suomalaisten että ulkomaisten asiantuntijoiden kanssa vuodesta 2004 alkaen.
Lisätietoja menetelmästä: www.pbsp.fi.