Hyvinvointi ja harrastukset › Taide ›

Hyvinvointia luovuudesta – etäkoulutus taidekirjatyöskentelystä, luovasta jumista ja flow-tilasta

Etäkoulutus

Tiistaisin 9.3., 16.3. ja 23.3.2027 klo 18.00-20.00


Mistä luovassa blokissa eli jumissa on kyse ja miten siitä päästään yli? Miten taidekirjatyöskentely voi lisätä onnellisuutta?

Taiteilija Sanni Kelokaski avaa kehittämäänsä luovan prosessin teoriaa ja kertoo, miten prosessia ymmärtämällä voidaan saavuttaa flow- eli virtaustila tai inspiraatiokokemus yhä vaivattomammin.

Etäkoulutuksessa opit, miten inspiraatio ja muut merkitykselliset kokemukset muodostuvat taidekirjatyöskentelyn avulla. Luovan prosessin teorian avulla saat käytännön eväitä siihen, miten saavutetaan sujuva luomisen tila, flow-tila, joka laajemmin tarkasteltuna voidaan nähdä avaimena onnelliseen elämään. 

Luovuus kuuluu kaikille! Tule oppimaan, miten taidekirjatyöskentely avaa ovet paineettomaan taiteen tekemiseen.

Kurssin teemat

  • Luovan prosessin ymmärtäminen
  • Luova blokki eli jumi
  • Flow-tila
  • Inspiraatio
  • Taiteellisen tyylin muodostuminen
  • Apukeinot luovuuden haasteisiin

Välineet

(vapaaehtoiset)

  • paperia tai vihko
  • haluamasi valikoima kyniä
  • vesivärit tai puuvärit

Ilmoittautuminen ja hintatiedot

Kurssimaksu 150 € maksetaan verkkomaksuna ilmoittautumisen yhteydessä. Mikäli esim. työnantaja maksaa osallistumisen, syötä ilmoittautumislomakkeella laskutustiedot kohtaan "yrityslaskutus". 

Osallistumismaksun voi maksaa ePassi, Smartum tai Edenred -sovelluksella. Jos haluat maksaa edellä mainituilla maksutavoilla osittain tai kokonaan, ota yhteyttä: toimisto@tampereenkesayliopisto.fi

Kurssilla on rajattu osallistujamäärä.

Kouluttaja

Sanni Kelokaski  –  Taiteilija, taidekirjatyöskentelyn ja luovan prosessin asiantuntija sekä taiteen maisteri.

Sanni Kelokaski on taidekirjatyöskentelyn ja luovan prosessin asiantuntija, jonka asiantuntijuus perustuu hänen pro gradu –tutkimukseensa Luonnoskirjatyöskentelyn merkitys ja hyödyntäminen luovuuden käsittelyssä, taiteellisessa työskentelyssä ja tutkimuksessa, jonka hän teki Lapin yliopistossa. Flow-tilan laajemmassa määrittelyssä tukee Mihaly Csikszentmihalyin kirja Flow : elämän virta : tutkimuksia onnesta, siitä kun kaikki sujuu.

Opettaja

Sanni Kelokaski

Ilmoittautumisen tilanne

Kurssilla on tilaa

Kurssin ajankohta

9.3.2027 - 23.3.2027

Ilmoittautuminen alkaa

18.10.2026

Ilmoittautuminen päättyy

23.2.2027

Kurssimaksu

150€

Ilmoittaudu